IPOLES
Lesný podnik Pro Populo, s. r. o. Poprad – produkcia sadeníc

Lesný podnik Pro Populo, s. r. o. vznikol po navrátení majetku cirkvi, konkrétne Spišskému biskupstvu. Majiteľ prenajal obhospodarovanie lesov spoločnosti Pro Populo, v ktorej vlastní Spišské biskupstvo 75% a manažment firmy 25% podiel. Firma vykonáva hlavne lesnícku a poľovnícku činnosť.
Spoločnosť hospodári na 10 845 ha lesa. Z jednotlivých druhov drevín prevládajú ihličnany (98 %), najväčšie zastúpenie má drevina smrek (85 %). V škôlkárskej činnosti spoločnosť ročne dopestuje ca. 450 000 výsadby schopných sadeníc pre vlastnú potrebu.

Priemerné ročné úlohy v lesníctve sú:

  • zalesňovanie 120 ha
  • prerezávky 145 ha
  • výchovná ťažba do 50 rokov 164 ha
  • výchovná ťažba nad 50 rokov 153 ha
  • ročná ťažba 32 000 m3

Škôlkárska technológia je založená na systéme Jiffy, ktorý umožňuje výsadbu jednoročných obaľovaných sadeníc a znižuje straty pri zalesňovaní. Ujatosť týchto sadeníc je až 95 %. S perspektívou vybudovať plne vybavené škôlkárske stredisko obstaralo Pro Populo s.r.o zavlažovací systém na voľných záhonoch, plôškovač, vyzvihovací stroj, brány a univerzálny kolesový traktor.

Výzvy pre zavedenie inovácie v cirkevnom lesnom podniku:

  • slabá ujatosť voľnokorenných sadeníc,
  • veľké zalesňovacie povinnosti,
  • racionalizácia a mechanizácia škôlkárskej výroby a tým znižovanie prevádzkových nákladov.

Myšlienka prišla od riaditeľa, ktorý je pôvodným povolaním pestovateľ na lesnej správe v štátnych lesoch a chcel zlepšiť rentabilitu pestovnej činnosti. A ako príklad slúžilo škôlkárske stredisko štátnych lesov v Beňuši

Cieľom technologickej inovácie bola racionalizácia, mechanizácia a zlepšenie rentability škôlkárskej výroby a zalesňovania. Problematické situácie pramenili z administratívne náročného žiadania o podporu SAPARD (veľký počet potvrdení o tom, že firma nemá žiadne nevysporiadané záväzky k štátu, podmienky poskytovania finančnej podpory SAPARD nepoznali prenájom lesov – PRO POPULO s.r.o. spravuje cirkevné lesy ako nájomca, aj keď 75% vlastní spišské biskupstvo a 25% manažment, nákup hmotného majetku pomocou finančnej pomoci SAPARD môže byť len s pôvodom v EU).

Zhodnotenie

Ako podporný faktor pre zavedenie inovácie sa ukázala kvalitná súkromná poradenská firma a vlastná odvaha a šťastie manažmentu. Realizovaním inovácie si podnik zabezpečil vlastné potreby v zalesňovaní kvalitnými výsadby schopnými obaľovanými sadenicami čo zároveň prinieslo ušetrenie nákladov na doplňovanie a vylepšovanie kultúr.
Ako problematická a obmedzujúca sa prejavila veľká byrokracia na získavanie potvrdení pre projekt SAPARD, chýbajúce štátne poradenstvo na vypracovávanie projektov SAPARD a pomalá implementácia podporných programov Európskej únie.

Záver

Inovácia bola zameraná na racionalizáciu škôlkárskej výroby a informácie získal cirkevný lesný podnik v slovenských štátnych lesoch. Racionalizácia škôlkárskej by mala v budúcnosti priniesť významnú úsporu nákladov na zalesňovanie, dopĺňanie a vylepšovanie v imisne zaťažených lesoch, kde sú možnosti prirodzenej obnovy veľmi obmedzené. Inovačný proces sa uskutočnil hlavne na podnikovej a personálnej úrovni. Špecifikum tejto inovácie spočíva vo využití predvstupovej finančnej podpory SAPARD, ktorá bola významným faktorom realizácie tejto inovácie a umožňuje, aj keď len na jednom prípade, hodnotiť implementačné problémy tohto podporného programu, ktorý bol v lesnom hospodárstve celkovo využívaný na nízkej úrovni. Z tohto príkladu je zrejmá nízka úroveň poradenstva štátnych inštitúcií, ale perspektívne sa rozvíjajúci súkromný poradenský trh, ktorý bude významný aj pre povstupové fondy EU. Kritika zaznela na síce nevyhnutné, ale administratívne veľmi náročné žiadanie finančných prostriedkov.


O nás | Udalosti | Publikácie | Prípadové štúdie | Fotogaléria | Odkazy
© 2024 TMEX