September 2022

Setkání kateder 2022, 21. - 22.09. sa uskutočnilo stretnutie ekonomických katedier a ústavov lesníckych a drevárskych fakúlt z Českej a Slovenskej republiky na zámku Českej zemědělskej univerzity v Kostelci nad Černými lesy

Anotácia projektu

C elospoločenská zmena vyvolaná pandémiou COVID-19 akcelerovala trendy nárastu dopytu po kultúrnych službách lesov ako sú rekreácia, turizmus s pozitívnymi dopadmi na mentálne zdravie ľudí. Základný rámec pre rozvoj tejto oblasti garantuje stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 (COM(2020) 380). Dobre fungujúce ekosystémy sú mimoriadne dôležité pre zlepšenie odolnosti ľudského organizmu a šírenia budúcich chorôb. Preto si dala EÚ za cieľ investovať do týchto oblastí, ktoré budú mať zásadný význam aj pre hospodárske zotavenie Európy z krízy spôsobenej pandémiou COVID-19. Cieľom projektu je marketingové modelovanie mixu ekosystémových služieb lesov v portfóliu vybraných lesných podnikov vzhľadom na 3 druhy scenárov (ekonomický, ekologický a tzv. business as usual). Pri uvedených scenároch sa bude kvantifikovať ich ekonomický prínos pre lesné podniky pri vopred zadefinovanom spôsobe manažmentu lesa zodpovedajúcom danému scenáru.

Vedecké ciele projektu

Hlavný cieľom projektu je marketingové modelovanie mixu ekosystémových služieb lesov (ESL) v portfóliu vybraných lesných podnikov vzhľadom na 3 základné druhy scenárov (ekonomický, ekologický a tzv. business as usual - BAU) vo vzťahu k manažmentu ekosystémových služieb lesa (ESL).
V súlade so zámerom projektu je možné identifikovať nasledujúce parciálne ciele:

Analýza súčasného stavu ponuky jednotlivých ESL v portfóliu vybraných lesných podnikov s rôznym druhom vlastníctva (štátne a neštátne).

Zadefinovanie scenárov (ekonomický, ekologický a BAU) k poskytovaniu ESL vo vzťahu k spôsobu manažmentu lesa na vybraných lesných podnikoch

Marketingové modelovanie mixu ESL v portfóliu vybraných lesných podnikov v rámci jednotlivých scenárov manažmentu lesov so zreteľom na kvantifikovanie ekonomického prínosu pre lesné podniky

Syntéza a diseminácia výsledkov výskumného projektu s ohľadom na výstupy zahraničných projektov v rámci medzinárodnej vedeckej spolupráce v danej oblasti

Medzinárodná vedecká spolupráca



Projekt zahŕňa medzinárodnú spoluprácu s výskumnými inštitúciami a univerzitami vo vybraných krajinách EÚ zaoberajúcimi sa ekonómiou prírodných zdrojov a ekosystémovými službami lesov s cieľom komparatívnej analýzy prípadových štúdií a ich sumarizácie. Pôjde konkrétne o spoluprácu s a) inštitútom prírodných zdrojov v Joensuu (Fínsko) LUKE (prof. Dr. Anne Tolvanen), b) univerzitou Georga-Augusta v Göttingene (Nemecko), Fakultou lesného hospodárstva a lesnej ekológie, Katedrou lesníckej ekonómie (prof. Dr. Bernhard Môhring), c) Českou zemědelskou univerzitou v Prahe, Fakultou lesníckou a dřevařskou, Katedrou lesnické a dřevařské ekonomiky (prof. Ing. Luděk Šišák, CSc.), a d) Transilvánskou univerzitou v Brašove, Fakultou pestovania a lesného inžinierstva (prof. Dr. Borz Stelian Alexandru). Je potrebné zdôrazniť, že riešitelia navrhovaného projektu aktívne spolupracujú s odborníkmi z uvedených vedecko-vzdelávacích inštitúcií.

Harmonogram riešenia projektu

  • ETAPA 1

    Analýza súčasného stavu ponuky jednotlivých ESL v portfóliu vybraných lesných podnikov s rôznou formou vlastníctva. Etapu 1 je možné rozdeliť do dvoch krokov: Prvým bude zistiť súčasný stav potenciálneho množstva surového dreva pre dodávky na trh s drevom na základe stavu zásob jednotlivých lesných porastov určených do rubnej ťažby z programu starostlivosti o lesy (PSoL) u vybraných lesných podnikov. Druhým bude zhodnotiť súčasné potenciálne možnosti ponuky kultúrnych služieb lesa (rekreácia a turistka) pre domáci trh.
  • ETAPA 2

    Zadefinovanie scenárov (ekonomický, ekologický a BAU) prístupu k poskytovaniu a dopytu po ESL vo vzťahu k spôsobu manažmentu lesa na vybraných lesných podnikoch Zadefinovanie scenárov bude vychádzať zo stanovenia pomeru zastúpenia jednotlivých ESL v portfóliu podnikov a s tým spojeného spôsobu manažmentu lesa. Pre kvantifikáciu prínosov jednotlivých scenárov budú potrebné informácie o: nákladových parametroch pre jednotlivé scenáre ako napr. odhad nákladov na pestovnú a ťažbovú činnosť, odhad prevádzkových a investičných nákladov lesných podnikov na poskytovanie kultúrnych služieb (rekreácia a turizmus) výnosových parametroch pre jednotlivé scenáre ako napr. plánovaný objem výšky ťažieb, ceny sortimentov surového dreva, výdavky jednotlivcov alebo domácností na realizáciu turizmus alebo rekreácie vo vybraných lokalitách
  • ETAPA 3

    Marketingové modelovanie mixu ESL v portfóliu vybraných lesných podnikov v rámci jednotlivých scenárov manažmentu lesov so zreteľom na kvantifikovanie ekonomického prínosu pre lesné podniky Marketingové modelovanie mixu ESL v portfóliu vybraných lesných podnikov sa bude realizovať s podporou rastového simulátora SIBYLA (softwarový produkt Lesníckej fakulty), ktorého výstupom budú produkčné možnosti lesných porastov u daných lesných podnikov vzhľadom na zadefinované scenáre vývoja manažmentu lesov. Štvrtá etapa bude prebiehať nasledovne: a) ohodnotenie ekonomického prínosu scenárov v portfóliách lesných podnikov s využitím marketingových rozhodovacích modelov b) vyhodnotenie vplyvu vývoja scenárov na manažment lesných podnikov.
  • ETAPA 4

    Porovnanie vplyvu formy vlastníctva lesov na hodnotu ekosystémových služieb lesov Vybrané lesné podniky budú mať štátnu a neštátnu formu vlastníctva. Cieľom je zhodnotiť vplyv formy vlastníctva na kvalitu manažmentu lesných podnikov, ktorá sa môže odraziť na ekonomickom prínose jednotlivých scenárov. Každý lesný podnik bude predstavovať jednu prípadovú štúdiu.
  • ETAPA 5

    Komparatívna analýza výsledkov projektu s ostatnými prípadovými štúdiami zo spomínaných výskumno-vzdelávajúcich inštitúcií vo vybraných krajinách EÚ (Nemecko, Česko, Fínsko a Rumunsko) Komparatívna analýza predstavuje porovnanie výsledkov nami navrhovanej vedeckej štúdie s podobnými štúdiami, resp. výsledkami výskumných projektov, ktorú sú realizované na podobnej metodickej báze u uvedených vedecko-vzdelávacích inštitútov. Do úvahy sa budú brať niektoré špecifiká jednotlivých trhových parametrov v daných krajinách ako napr. cena sortimentov dreva, disponibilný príjem jednotlivcov alebo domácností, ceny pohonných hmôt, ceny ubytovacích zariadení a pod.
  • ETAPA 6

    Syntéza a diseminácia výsledkov výskumného projektu s ohľadom na výstupy zahraničných projektov v rámci medzinárodnej vedeckej spolupráce bude prebiehať počas celej dĺžky trvania projektu. Zahŕňať bude aktívnu účasť na domácich a zahraničných konferenciách, ako aj tvorbu workshopov a seminárov pre manažmenty lesných podnikov za účasti zainteresovaných stakeholderov. V prípade protipandemických opatrení budú workshopy prebiehať online ako aj účasť na konferenciách.

Časový harmonogram

 
  • 1. rok: Riešenie etáp 1 a 2.

    Prezentácia čiastkových výsledkov (konferencie, vedecké články)

  • 2. rok: Riešenie etáp 3. – 5.

    Príprava a publikovanie výsledkov 1. a 2. etapy v impaktovaných časopisoch. Prezentácia čiastkových výsledkov etáp 3. – 5.

  • 3. rok: Ukončenie riešenia.

    Diseminácia výsledkov 3. – 6. etapy. Príprava a publikovanie výsledkov v odborných časopisoch (CC, WOS, Scopus) a účasť na zahraničných konferenciách

doc. Ing. Daniel Halaj, PhD.

vedúci projektu


Dlhodobo sa venuje marketingovým analýzam trhu s lesnými drevnými produktami ako aj nedrevnými doma i v zahraničí, stanovením marketingových stratégií v oblasti bioekonomiky pre lesné podniky, správaním sa odberateľov surového dreva a lesnej štiepky na domácom a zahraničných trhoch a optimalizáciou portfólií lesných podnikov v oblasti ekosystémových služieb lesov. V týchto výskumných oblastiach vydal niekoľko publikácii v databázach CCC, WOS, SCOPUS. Bol zástupcom vedúceho riešiteľa niekoľkých VEGA projektov, riešiteľ medzinárodného výskumného programu: Bioenergy from Forests 2007-2011 (METLA – Joensuu, Fínsko), riešiteľom Európskeho výskumného projektu: Centrum Excelentnosti (2007 - 2013), Adaptívne lesné ekosystémy, oblasť: Trh s lesníckymi službami.

Dr. Ing. Yvonne Brodrechtová

zástupkyňa projektu


Vo svojej vedeckovýskumnej oblasti sa v súčasnosti sústreďuje na problematiku oceňovania prírodných zdrojov a lesníckej politiky. Bola vedúcou riešiteľkou a spoluriešiteľkou vedeckých projektov VEGA, KEGA a riešiteľkou siedmeho rámcového programu Európskej únie (EÚ) pre podporu výskumu a inovácií „INTEGRAL - Future oriented integrated management of European forest landscapes“, ako aj riešiteľkou projektu Horizon 2020 „ALTERFOR – Alternative models and robust decision-making for future forest management“.

Ing. Klára Báliková, PhD.

riešiteľka


Je absolventkou doktorandského štúdia v študijnom programe ekosystémové služby lesov so zameraním na implementačné a evalvačné analýzy ekonomických nástrojov na zabezpečovanie ekosystémových služieb lesa. V súčasnosti sa zaoberá platbami za ekosystémové služby lesov v oblasti podpory rekreačných služieb.

Ing. Magdaléna Pichlerová, PhD.

riešiteľka


Jej vedecké smerovanie sa sústreďuje na využitie krajiny pre cestovný ruch, rekreáciu v lesnom prostredí, ako aj zisťovanie početnosti návštev v rôznych regiónoch pred a počas pandémie (COVID-19). Je garantom a spoluriešiteľkou niekoľkých projektov APVV, VEGA a KEGA. V súčasnosti je garantkou vo vedeckom projekte Horizon 2020 so zameraním sa na stratégie pre skvalitnenie života starých ľudí vplyvom lesného prostredia.

Ing. Martina Štěrbová, PhD.

riešiteľka


Jej vedecké smerovanie sa sústreďuje na problematiku inovačného správania a inovačného potenciálu firiem poskytujúcich služby v slovenskom lesníctve. V súčasnosti je garantom VEGA projektu venovanému inovačnému potenciálu platieb za ekosystémové služby - „voda a lesy“.

Ing. Ján Bahýľ, PhD.

riešiteľ


Jeho odborné zameranie je v oblasti hospodárskej úpravy lesov. Bol riešiteľom medzinárodného projektu ALTERFOR v rámci Horizon 2020 so zameraním na modelovanie a podporu rozhodovania pre obhospodarovanie lesov, riešiteľom APVV projektu s cieľom modelovania klimatických zmien na rast drevín v lesných ekosystémoch, ako aj riešiteľom siedmeho rámcového projektu INTEGRAL.

Ing. Alex Bumbera

riešiteľ


Je absolventom odboru Ekonomika a manažment prírodných zdrojov. V súčasnosti je interným doktorandom na katedre Ekonomiky a riadenia lesného hospodárstva. Vo svojej dizertačnej práci sa venuje problematike marketingového modelovania ekosystémových služieb lesa v podnikateľských portfóliách lesných podnikov na Slovensku.

Ing. Michaela Korená Hillayová, PhD.

riešiteľ


Ing. Michaela Korená Hillayová, PhD. je mladý vedecko-výskumný pracovník do 35 rokov. V súčasnosti pôsobí na Katedre ekonomiky a riadenia lesného hospodárstva. Vo vedecko-výskumnej práci sa venuje problematike ekosystémových služieb lesa a ich aktívnej podpory, analýze zainteresovaných aktérov v lesnom hospodárstve a špecifickým rizikám hospodárenia v lese s dôrazom na ich dopady na záujmy zainteresovaných aktérov v lesnom hospodárstve.

Predpokladaná metodika práce

Pri riešení projektu budú použité štandardné ako aj inovatívne metodologické postupy. Súčasťou riešenia vzhľadom na ciele projektu sú:
 
Stanovenie scenárov vývoja ponuky a dopytu po ekosystémových službách lesov

Rekreácia a turizmus sú chápané ako ekosystémové služby patriace medzi kultúrne ESL (CICES 2018), kde ekosystémy poskytujú nemateriálne úžitky pre ľudí (Lankia et al., 2015) a chápeme ich v súvislosti s pohybom užívateľov, keďže dopyt po službe úzko súvisí s prítomnosťou ľudí v ekosystémoch (Nahuelhueal et al., 2013). Vychádzame z toho, že ľudia si lokalitu na trávenie voľného času vyberajú na základe charakteru prírodnej a kultivovanej krajiny v danom území (MA, 2005) a úloha, ktorú ekosystémy zastávajú pri udržiavaní duševného alebo fyzického zdravia je vysoko uznávaná, i napriek ťažkostiam pri jej meraní (TEEB, 2013). Pri stanovovaní scenárov budú využívať v rámci prieskumu trhu najčastejšie kvalitatívne metódy napr. riadené interview s manažmentami podnikov, analýzy dokumentov (Becerra-Jurado et al., 2015; Lotan et al., 2018) alebo kvantitatívne metódy napr. dotazníky (Považan et al., 2015; Schmidt et al., 2016).

Vyhodnotenie hypotéz

Hypotézy sa budú vyhodnocovať za pomoci vhodných matematicko-štatistických metód. Pre využitie dvojrozmernej štatisticky môže byť použitý na zisťovanie štatisticky významnej závislosti skúmaných premenných tzv. Chí-kvadrát test a sila závislosti prostredníctvom Cramerovej V-hodnoty apod.

Marketingové rozhodovacie modely

Marketingové rozhodovacie modely budú slúžiť na modelovanie mixu portfólia ESL vo vybraných lesných podnikoch a zároveň aj na hodnotenie ekonomického prínosu scenárov. Je to inovatívny metodologický spôsob aplikovania daných metód pre špecifickú oblasť lesného hospodárstva (Halaj, 2019). Konkrétne budú aplikované BCG matica (Meffert et al. 2014; Kotler, Keller 2015), McKinsey GE matica (Baran 2007; Baum 2012) a ABC analýza nazývaná aj krivka koncentrácie obratu (Jacobs et al. 2010; Wild 2017). Pre potrebu aplikácie BCG matice a ABC analýzy budú potrebné údaje ohľadom očakávaných tržieb za jednotlivé ESL dostupné z výkazov hospodárskej činnosti lesných podnikov, z vnútropodnikového softwaru WebLES ako aj údaje spracované podľa metodík pre ocenenie kultúrnych služieb. Pre potrebu aplikácie GE matice budú potrebné údaje pre kvantifikáciu parametrov konkurenčného postavenia a atraktívnosti trhu jednotlivých ESL prostredníctvom expertných hodnotení jednotlivých kritérií.

 

Predpokladané výsledky práce

 

Očakávané výsledky projektu je možné definovať nasledovne:

  • vyprofilovanie praktického, tzv. „user friendly“ spôsobu optimalizácie portfólia vzhľadom na mimoprodukčné služieb lesa pre lesné podniky pomocou cenovo dostupných softwarových riešení
  • vyhodnotenie súčasného stavu podnikateľských portfólií s ESL na lesných podnikoch na Slovensku (štátne lesy, mestské a obecné lesy Slovenska)
  • zhodnotenie vplyvu navrhovaných scenárov vývoja ekonomického, ekologického a tzv. „business as usual“ na pozície ESL v portfóliách lesných podnikoch na Slovensku
  • porovnanie vplyvu formy právnej subjektivity lesných podnikov (štátne lesy verzus mestské a obecné lesy), portfólia lesného pôdneho fondu (zastúpenie drevín, atraktívnych prírodných lokalít) na pozíciu ESL v portfóliách lesných podnikoch Slovenska
  • vydanie štúdie medzinárodného formátu v rámci porovnania a sumarizácie výsledkov ostatných prípadových štúdií v danej vedeckej oblasti zo spomínaných výskumno-vzdelávajúcich inštitúcií vo vybraných krajinách EÚ (napr. Nemecko, Česko, Fínsko a Rumunsko)
  • diseminácia výstupov projektu vo forme workshopov a seminárov pre manažmenty jednotlivých lesných podnikov za účasti zainteresovaných stakeholderov

Výstupy projektu

Fotodokumentácia

21.-22.09. 2022 | Setkání kateder, Kostelec nad Černými lesy, ČR

21.-23.09. 2022 | All IUFRO Conferences Viedeň, Rakúsko

Úspešne realizované projetky

Potrebujete viac informácii?

Kontaktujte nás

  • Riešiteľská organizácia:
    Technická univerzita vo Zvolene
    Lesnícka fakulta
    T. G. Masaryka 24
    960 01 Zvolen

    doc. Ing. Daniel Halaj, PhD.

  • halaj@tuzvo.sk